ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΕΔΩ: ΑΡΧΙΚΗ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

E-mail Εκτύπωση

Η ποιητική συλλογή της Κατερίνας Αγγελάκη - Ρουκ (1939-2020) «Της Μοναξιάς Διπρόσωποι Μονόλογοι» (εκδ. Καστανιώτη) διασκευάστηκε και ανεβαίνει στη σκηνή από τη Θεατρική Ομάδα Ψυχικού.

Το θεατρικό έργο μπορείτε να δείτε στις 12,13,19,20 Μαρτίου 2022 στο Πολιτιστικό Κέντρο Μπενετάτου στο Ψυχικό.

Στο συγκεκριμένο έργο, η αείμνηστη, βραβευμένη ποιήτρια στοχάζεται, παρέα με τη μοναξιά της: άλλοτε συνομιλεί με τον νεότερο εαυτό της (Εγώ-Κι εγώ), άλλοτε με τον χρόνο τον «σαρκοφάγο» (Εγώ και ο χρόνος), άλλοτε με τον πόνο (Εγώ και ο Πόνος), το ποίημα (Εγώ και το Ποίημα), την υποκρισία κ.ά.

Σε αυτόν τον απολογισμό που επιχειρεί τα τελευταία χρόνια της ζωής της, μαθαίνουμε καλύτερα τον τρυφερό και βαθυστόχαστο άνθρωπο Κατερίνα Αγγελάκη - Ρουκ.

Για τις ανάγκες της παράστασης, ο σκηνοθέτης Βασίλης Παπαπέτρου συνάντησε ο ίδιος τη Ρουκ λίγο πριν φύγει από τη ζωή.

Συνομίλησε μαζί της και πήρε την άδειά της να παρουσιάσει το έργο της επί σκηνής. Μάλιστα, οι συντελεστές είχαν ξεκινήσει τις πρόβες πέρυσι, αλλά η καραντίνα έβαλε φρένο στα σχέδιά τους.

Την ομάδα των συντελεστών πλαισιώνουν οι ηθοποιοί:alt

Άννα Αγγελάτου, Μαρία Κατζουράκη,
Γιάννα Κατσιάρα και Δώρα Σωπασουδάκη.
Την πρωτότυπη μουσική υπογράφει
ο
Χρήστος Χλης.
Επιμέλεια προγράμματος: Ιωάννα Βουλιστή.
Υπεύθυνη επικοινωνίας: Χαρά Μπουργάνη
Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Κρατήσεις θέσεων: 6973 985 951 και 697 233 8754.