ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΕΔΩ: Section Blog ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ TOTE...

TOTE...

E-mail Εκτύπωση PDF

altΠερισσεύουν και φέτος οι ευχές για διάφορα «καλά», «χαρούμενα» κι «ευτυχισμένα»
που οι «ευχέτες» επιθυμούν να μου συμβούν.
Οι κλασικές κάρτες, που μέρες πριν απ’ τις γιορτές διαλέγαμε με προσοχή,
ώστε να ταιριάζουν στην προσωπικότητα του παραλήπτη, αλλά και στη δική μας διάθεση είναι πλέον… συλλεκτικά αντικείμενα.
Τραγική ειρωνία: Έχω φυλαγμένες εκατοντάδες από δαύτες, λες και τόξερα
πως μια μέρα θα σπανίζανε…

Θυμάμαι πως έγραφα με «καλά γράμματα» τις ευχές μου, που πάντα τελείωναν…
«με αγάπη» και υπογραφή.
Κι έπειτα πήγαινα στο ταχυδρομείο, καμμιά εικοσαριά μέρες πριν από τις γιορτές, γιατί τα ταχυδρομεία είχαν πολλή δουλειά και οι ευχές έπρεπε οπωσδήποτε να φθάσουν πριν και όχι κατόπιν εορτής, γιατί «δεν θα πιάνανε»… Και θυμάμαι πως χώριζα τους φακέλους σε κατηγορίες: Χωριστά οι «ενταύθα», οι «εσωτερικού», οι «Ευρώπης», οι «Αμερικής και Αυστραλίας» (αυτές έπαιρναν το ίδιο γραμματόσημο)…

Και μετά, η επικόλληση των γραμματοσήμων, με τη βοήθεια του δακτυλοβρεκτήρα και τέλος, η κατανομή τους στα ταχυδρομικά κουτιά, με τις πινακίδες «εσωτερικού» - «εξωτερικού»…
Ιεροτελεστία σχεδόν… κατανυκτική… Τότε… και μετά, το… αντιγύρισμα: Οι κάρτες που έπαιρνα από φίλους, συγγενείς, συνεργάτες και άλλες… φίλιες δυνάμεις… και τι χαρά ήταν αυτή… να διαβάζω τα διάφορα τυπικά ή… γκαρδιακά και να φχαριστιέμαι που με θυμήθηκαν, που με αγαπάνε, που με σκέφτονται, που με υπολογίζουν…

Ως αυτή την ώρα έχω λάβει καμμιά δεκαπενταριά ευχετήρια μηνύματα… μέσω διαδικτύου και βέβαια από τα περισσότερα μπορώ να δω ποιοι είναι οι… συμπαραλήπτες, μιας και μ’ ένα πάτημα κουμπιού, το μήνυμα, το ίδιο μήνυμα… πάει παντού…

Γενναιόδωρες ευχές - ποταμοί καλοσύνης, μιας και δεν έχουν… κόστος, σε ηλεκτρονική συσκευασία...

Αύριο θ’ ανοίξω το κουτί μου και θα ξαναδιαβάσω τις παλιές σας κάρτες…
Ευχές για καλύτερες μέρες…

Κράτα το

Κράτα το